Informacje dla księży, którzy chcieliby zgłosić kandydata na szafarza.
KTO ZGŁASZA KANDYDATA?
Aby powołać osobę świecką do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, wymagane jest zawsze wstępne rozeznanie Kościoła. Dlatego kandydaci nie zgłaszają się osobiście, ale muszą zostać zgłoszeni przez księży proboszczów, w wypadku zgromadzeń zakonnych przez swojego przełożonego, natomiast w przypadku specyficznych wspólnot duszpasterskich – przez odpowiedzialnego duszpasterza.
KOGO MOŻNA ZGŁOSIĆ?
Wskazania KEP odnoście nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej (9 marca 2006) podają następujące kryteria dotyczące kandydatów:
- Biskupi diecezjalni mogą upoważnić mężczyzn, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku od 25 do 65 lat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.
- Kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.
- Kandydat winien znać podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne.
Watykańska instrukcja Immensae caritatis (Rzym, 20 stycznia 1973) podaje ponadto:
„Wierny, szafarz nadzwyczajny, odpowiednio przygotowany, winien wyróżniać się dobrym życiem chrześcijańskim, wiarą i obyczajami. Aby zaś zawsze był zdolny do wypełniania tak ważnej funkcji, powinien pogłębiać nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i starać się świecić przykładem nabożeństwa i czci względem Sakramentu Ołtarza wobec innych wiernych. Nie wolno dokonywać takiego wyboru, który by mógł wywołać zdziwienie u wiernych.„
JAK ZGŁOSIĆ KANDYDATA?
Proboszcz/przełożony zakonny jest zobowiązany do przedłożenia w kurii diecezjalnej podania-kwestionariusza, w którym podaje się podstawowe dane kandydata, a także opinię duszpasterza nt. potrzeby powołania nadzwyczajnego szafarza oraz walorów osobistych kandydata. Oczywiście, takiej opinii nie może sobie napisać sam kandydat – czyni to proboszcz/przełożony zakonny.
Wzór podania-kwestionariusza format PDF – pobierz tutaj
Wzór podania-kwestionariusza format WORD – pobierz tutaj
Podanie-kwestionariusz wypełniony i opieczętowany przez duszpasterza składa się u ks. Notariusza. Do tego dokumentu proboszcza/przełożonego zakonnego należy dołączyć osobiste podanie kandydata własnoręcznie przez niego podpisane, w którym wyraża osobiste pragnienie pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza.
KIEDY ZGŁOSIĆ?
Kurs przygotowawczy do posługi nadzwyczajnego szafarza organizuje się w Diecezji Sosnowieckiej co roku. Kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy można zgłaszać w kurii diecezjalnej od początku lipca aż do 14 października. Kandydatury muszą być zaaprobowane przez ks. Biskupa.
Każdy kurs rozpoczyna się na przełomie października i listopada i trwa do Wielkanocy. Dlatego kandydaci zgłaszani po 14 października będą brać udział w kursie przygotowawczym w kolejnym roku szkolnym.
KURS PRZYGOTOWAWCZY I OBRZĘD MIANOWANIA
„Koszty związane z kursem przygotowawczym i stałą formacją pokrywają parafie” (Instrukcja KEP, 18 października 2006). „W sytuacji uzasadnionej może przysługiwać zwrot kosztów przejazdu lub rekompensata, o ile wskutek wykonywania posługi uszczupliły się dochody w pracy zawodowej szafarza” (Wskazania KEP, 9 marca 2006). Parafie powinny pokryć koszty zakupu alby, cingulum, bursy na Najświętszy Sakrament i ewentualnie komży.
Kurs przygotowawczy w Diecezji Sosnowieckiej obejmuje dziesięć obowiązkowych spotkań. Terminarz ustalany jest przez prowadzącego kurs wraz z kandydatami. Kurs kończy się w okolicy Wielkanocy, w zależności od harmonogramu spotkań, kończy się egzaminem dopuszczającym do posługi.
Msza z obrzędem ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy ma miejsce zasadniczo w parafii jednego z kandydatów, przede wszystkim w parafii, gdzie dotychczas szafarze nie posługiwali.